Z8E00010PSC
Banner
productimage
Z8E00010PSC
IC MCU 8BIT 512B OTP 18DIP
Manufacturer: Zilog
Categories: Microcontrollers
Quality Control: Learn More
Zilog Z8® Plus Z8E00010PSC is an 8-bit microcontroller featuring a 10MHz Z8 core. This OTP (One-Time Programmable) device offers 512 bytes of program memory and 32 bytes of RAM. It includes 13 general-purpose I/O pins and an internal oscillator. The Z8E00010PSC is packaged in an 18-DIP through-hole configuration with a standard 0.300" lead spacing. Operating from a 3.5V to 5.5V supply, it is suitable for applications within the industrial and consumer electronics sectors and operates within a temperature range of 0°C to 70°C. The component also features a Watchdog Timer (WDT).
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / Case18-DIP (0.300"", 7.62mm)
Mounting TypeThrough Hole
Speed10MHz
Program Memory Size512B (512 x 8)
RAM Size32 x 8
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator TypeInternal
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
Core ProcessorZ8
Data Converters-
Core Size8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3.5V ~ 5.5V