SMAJ16CA-001HM3/H
Banner
productimage
SMAJ16CA-001HM3/H
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AC
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: TVS Diodes
Quality Control: Learn More
Protect sensitive circuitry with the Vishay General Semiconductor TransZorb® SMAJ16CA-001HM3-H. This AEC-Q101 qualified transient voltage suppressor (TVS) diode offers a 16V reverse standoff voltage and a 26V maximum clamping voltage at a peak pulse current of 15.4A (10/1000µs). Engineered for robustness, it handles a 400W peak pulse power and operates across a wide temperature range of -55°C to 150°C. The DO-214AC (SMA) surface mount package, supplied on tape and reel, is ideal for high-density applications. This component is frequently employed in telecommunications and automotive sectors for safeguarding against voltage transients.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseDO-214AC, SMA
Mounting TypeSurface Mount
TypeZener
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationsTelecom
Capacitance @ Frequency-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.4A
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Bidirectional Channels1
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Power - Peak Pulse400W