SMAJ16CA-001HE3/61
Banner
productimage
SMAJ16CA-001HE3/61
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AC
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: TVS Diodes
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division TransZorb® series SMAJ16CA-001HE3-61 is a 16V bidirectional transient voltage suppressor. This AEC-Q101 qualified device features a 26V maximum clamping voltage at a peak pulse current of 15.4A (10/1000µs), with a minimum breakdown voltage of 17.8V. Designed for surface mount in the DO-214AC (SMA) package, it offers 400W peak pulse power dissipation. Operating over a temperature range of -55°C to 150°C, this TVS diode is suitable for applications in the automotive and telecom industries. The component is supplied in Tape & Reel (TR) packaging.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseDO-214AC, SMA
Mounting TypeSurface Mount
TypeZener
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationsTelecom
Capacitance @ Frequency-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.4A
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Bidirectional Channels1
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Power - Peak Pulse400W