BZT52C9V1-HE3-18
Banner
productimage
BZT52C9V1-HE3-18
DIODE ZENER 9.1V 410MW SOD123
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: Single Zener Diodes
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 series Zener diode, part number BZT52C9V1-HE3-18. This AEC-Q101 qualified component features a Zener voltage of 9.1V with a ±5% tolerance and a maximum power dissipation of 410mW. Designed for surface mounting in the compact SOD-123 package, it offers a low reverse leakage current of 100 nA at 7V and a maximum Zener impedance of 10 Ohms. Operating across a wide temperature range of -55°C to 150°C, this automotive-grade device is suitable for applications in automotive, industrial, and consumer electronics requiring precise voltage regulation. Supplied in Tape & Reel (TR) packaging.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±5%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1 V
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 7 V