BZT52C75-HE3-18
Banner
productimage
BZT52C75-HE3-18
DIODE ZENER 75V 410MW SOD123
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: Single Zener Diodes
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 Series Zener Diode, part number BZT52C75-HE3-18, offers a 75V nominal Zener voltage with a ±5% tolerance. This AEC-Q101 qualified component is rated for 410mW maximum power dissipation and features a low Zzt impedance of 250 Ohms (Max). Designed for surface mounting, it is housed in a compact SOD-123 package and is supplied on tape and reel. The operating temperature range is from -55°C to 150°C. This component is commonly utilized in automotive applications for voltage regulation and stabilization.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±5%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75 V
Impedance (Max) (Zzt)250 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW