BZT52C62-HE3-18
Banner
productimage
BZT52C62-HE3-18
DIODE ZENER 62V 410MW SOD123
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: Single Zener Diodes
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 series Zener Diode, part number BZT52C62-HE3-18. This AEC-Q101 qualified component features 62V nominal Zener voltage with a ±5% tolerance and a maximum power dissipation of 410 mW. It is housed in a compact SOD-123 surface mount package, supplied on tape and reel for automated assembly. The maximum Zener impedance is rated at 150 Ohms. Operating temperature range is from -55°C to 150°C. This device is suitable for applications in automotive systems and general power regulation.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±5%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)62 V
Impedance (Max) (Zzt)150 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW