BZT52C4V7-HE3-18
Banner
productimage
BZT52C4V7-HE3-18
DIODE ZENER 4.7V 410MW SOD123
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: Single Zener Diodes
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 series Zener diode, part number BZT52C4V7-HE3-18. This AEC-Q101 qualified component offers a 4.7 V nominal Zener voltage with a ±5% tolerance and a maximum power dissipation of 410 mW. Designed for surface mount applications, it is housed in a compact SOD-123 package. The device exhibits a typical Zener impedance of 78 Ohms at the nominal voltage. Operating temperature range is from -55°C to 150°C. This component is commonly utilized in automotive and industrial electronic systems requiring precise voltage regulation. Supplied on tape and reel for automated assembly.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±5%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7 V
Impedance (Max) (Zzt)78 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW