BZT52C47-HE3-18
Banner
productimage
BZT52C47-HE3-18
DIODE ZENER 47V 410MW SOD123
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 Series Zener Diode, part number BZT52C47-HE3-18. This AEC-Q101 qualified device offers a Zener voltage of 47V with a nominal tolerance of ±5%. Designed for surface mount applications, it is housed in a compact SOD-123 package. The diode features a maximum power dissipation of 410mW and a reverse leakage current of 100 nA at 35V. Its impedance is rated at a maximum of 97 Ohms. Operating across a temperature range of -55°C to 150°C, this component is suitable for automotive applications. The BZT52C47-HE3-18 is supplied on tape and reel.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±5%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47 V
Impedance (Max) (Zzt)97 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 35 V