BZT52C43-HE3-18
Banner
productimage
BZT52C43-HE3-18
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 Series Zener Diode, part number BZT52C43-HE3-18, offers a 43V nominal Zener voltage with a ±5% tolerance. This automotive-grade component, qualified to AEC-Q101, delivers 410mW of power dissipation in a compact SOD-123 surface-mount package. It features a typical reverse leakage current of 100 nA at 32V and a maximum Zener impedance (Zzt) of 97 Ohms. The operating temperature range is -55°C to 150°C. This device is commonly utilized in automotive applications for voltage regulation and transient suppression. The component is supplied in Tape & Reel (TR) packaging.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±5%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43 V
Impedance (Max) (Zzt)97 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 32 V