BZT52C33-HE3-18
Banner
productimage
BZT52C33-HE3-18
DIODE ZENER 33V 410MW SOD123
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 series Zener Diode, part number BZT52C33-HE3-18. This automotive-qualified AEC-Q101 component offers a 33V Zener voltage with a ±5% tolerance. Featuring a maximum power dissipation of 410mW, it is housed in a compact SOD-123 surface mount package. The reverse leakage current is specified at 100 nA at 25V, with a maximum Zener impedance of 80 Ohms. Operating across a wide temperature range from -55°C to 150°C, this Zener diode is suitable for applications in automotive and industrial systems requiring precise voltage regulation. The component is supplied in Tape & Reel (TR) packaging.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±5%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)33 V
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 25 V