BZT52C30-HE3-18
Banner
productimage
BZT52C30-HE3-18
DIODE ZENER 30V 410MW SOD123
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 series Zener Diode, part number BZT52C30-HE3-18. This AEC-Q101 qualified component offers a Zener voltage of 30V with a ±5% tolerance. It features a maximum power dissipation of 410 mW and a low reverse leakage of 100 nA at 22.5V. The impedance is specified at a maximum of 80 Ohms. Designed for surface mounting, it is housed in a compact SOD-123 package. The operating temperature range is -55°C to 150°C. This component is suitable for automotive applications and is supplied in tape and reel packaging.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±5%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30 V
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 22.5 V