BZT52C2V7-HE3-08
Banner
productimage
BZT52C2V7-HE3-08
DIODE ZENER 2.7V 410MW SOD123
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: Single Zener Diodes
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52C2V7-HE3-08 is a 2.7V Zener diode with a power dissipation of 410 mW. This AEC-Q101 qualified component features a ±5% tolerance and a maximum Zener impedance of 83 Ohms at its nominal voltage. Constructed for surface mounting, it utilizes the compact SOD-123 package. Operating across an extended temperature range of -55°C to 150°C, this diode is commonly employed in automotive applications, as well as industrial and consumer electronics for voltage regulation and transient suppression. The BZT52 series provides robust performance for demanding circuit designs. Supplied in Tape & Reel packaging.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±5%
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseSOD-123
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7 V
Impedance (Max) (Zzt)83 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW