BZT52C24-HE3-18
Banner
productimage
BZT52C24-HE3-18
DIODE ZENER 24V 410MW SOD123
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: Single Zener Diodes
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 series Zener Diode, part number BZT52C24-HE3-18. This 24V Zener diode features a 410mW power dissipation and a ±5% tolerance. Designed for surface mounting in the compact SOD-123 package, it boasts a low reverse leakage current of 100 nA at 18V and a maximum Zener impedance of 70 Ohms. Operating across a wide temperature range of -55°C to 150°C, this component is qualified to AEC-Q101 standards and is suitable for automotive applications. It is supplied in Tape & Reel packaging.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±5%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24 V
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 18 V