BZT52C16-HE3-18
Banner
productimage
BZT52C16-HE3-18
DIODE ZENER 16V 410MW SOD123
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: Single Zener Diodes
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 series Zener Diode, part number BZT52C16-HE3-18. This 16V, 410mW Zener diode features a ±5% tolerance and a low reverse leakage of 100 nA at 12V. Designed for surface mounting within the compact SOD-123 package, it offers a maximum Zener impedance of 40 Ohms. This component is qualified to AEC-Q101 standards and operates across a wide temperature range of -55°C to 150°C, making it suitable for automotive applications. It is supplied in Tape & Reel (TR) packaging.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±5%
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseSOD-123
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16 V
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 12 V