BZT52C13-HE3-18
Banner
productimage
BZT52C13-HE3-18
DIODE ZENER 13V 410MW SOD123
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 series Zener diode, part number BZT52C13-HE3-18. This automotive-qualified AEC-Q101 component features a 13V nominal Zener voltage with a ±5% tolerance and a maximum power dissipation of 410 mW. It is housed in a compact SOD-123 surface mount package, supplied on tape and reel. The device exhibits a typical reverse leakage of 100 nA at 10V and a maximum Zener impedance of 25 Ohms. Operating across an extended temperature range of -55°C to 150°C, this Vishay General Semiconductor Zener diode is suitable for applications in automotive systems and general industrial control.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±5%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13 V
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 10 V