BZT52C12-HE3-18
Banner
productimage
BZT52C12-HE3-18
DIODE ZENER 12V 410MW SOD123
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 Series Zener Diode, BZT52C12-HE3-18. This AEC-Q101 qualified component offers a 12V Zener voltage with a ±5% tolerance. Featuring a maximum power dissipation of 410mW, it is packaged in a compact SOD-123 surface-mount configuration. The device exhibits a low reverse leakage current of 100 nA at 9V and a maximum Zener impedance of 20 Ohms. Operating across a wide temperature range of -55°C to 150°C, this diode is suitable for automotive applications. Supplied on tape and reel (TR) for efficient automated assembly.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±5%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12 V
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 9 V