BZT52C10-HE3-18
Banner
productimage
BZT52C10-HE3-18
DIODE ZENER 10V 410MW SOD123
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 series Zener diode, part number BZT52C10-HE3-18. This AEC-Q101 qualified device offers a 10V Zener voltage with a nominal tolerance of ±5%. It features a maximum power dissipation of 410mW and a low reverse leakage current of 100 nA @ 7.5V. The BZT52C10-HE3-18 has a maximum Zener impedance of 15 Ohms. Designed for surface mounting in the compact SOD-123 package, it operates over an extended temperature range of -55°C to 150°C. This component is suitable for automotive applications and is supplied in Tape & Reel (TR) packaging.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±5%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10 V
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 7.5 V