BZT52B68-HE3-18
Banner
productimage
BZT52B68-HE3-18
DIODE ZENER 68V 410MW SOD123
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: Single Zener Diodes
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 series Zener Diode, part number BZT52B68-HE3-18, offers a 68V nominal Zener voltage with a tight ±2% tolerance. This automotive-grade component, rated at 410mW maximum power dissipation, is housed in a compact SOD-123 surface mount package. Designed for demanding applications, it features a maximum Zener impedance (Zzt) of 200 Ohms and operates across a wide temperature range of -55°C to 150°C. Qualification to AEC-Q101 standards ensures reliability for automotive and industrial control systems. The device is supplied in Tape & Reel (TR) packaging.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±2%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)68 V
Impedance (Max) (Zzt)200 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW