BZT52B51-HE3-18
Banner
productimage
BZT52B51-HE3-18
DIODE ZENER 51V 410MW SOD123
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: Single Zener Diodes
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 series Zener diode, part number BZT52B51-HE3-18. This automotive-grade component offers a Zener voltage of 51V with a tight tolerance of ±2%. Featuring a maximum power dissipation of 410 mW, it is packaged in a compact SOD-123 surface-mount case. The device exhibits a low reverse leakage current of 100 nA at 38V and a maximum Zener impedance of 100 Ohms. Qualified to AEC-Q101 standards, this diode is suitable for demanding applications in the automotive sector. It is supplied on a Tape & Reel (TR) for automated assembly processes. The operating temperature range is -55°C to 150°C.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±2%
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseSOD-123
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51 V
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 38 V