BZT52B47-HE3-18
Banner
productimage
BZT52B47-HE3-18
DIODE ZENER 47V 410MW SOD123
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: Single Zener Diodes
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 series Zener Diode, part number BZT52B47-HE3-18. This AEC-Q101 qualified device offers a Zener voltage of 47V with a ±2% tolerance. It features a maximum power dissipation of 410mW and a low reverse leakage current of 100 nA at 35V. The impedance at the test current is a maximum of 97 Ohms. Designed for surface mount applications, it is supplied in a compact SOD-123 package, delivered on tape and reel (TR). This component is suitable for demanding automotive applications and operates across a wide temperature range of -55°C to 150°C.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±2%
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseSOD-123
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47 V
Impedance (Max) (Zzt)97 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 35 V