BZT52B3V9-HE3-18
Banner
productimage
BZT52B3V9-HE3-18
DIODE ZENER 3.9V 410MW SOD123
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 series Zener Diode, part number BZT52B3V9-HE3-18. This AEC-Q101 qualified component offers a 3.9V nominal Zener voltage with a ±2% tolerance. It is rated for a maximum power dissipation of 410mW and features a Zzt impedance of 90 Ohms maximum. The device is housed in a compact SOD-123 surface mount package and is supplied on tape and reel. Operating across a wide temperature range of -55°C to 150°C, this Zener diode is suitable for automotive applications.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±2%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.9 V
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW