BZT52B2V4-HE3-18
Banner
productimage
BZT52B2V4-HE3-18
DIODE ZENER 2.4V 410MW SOD123
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 series Zener diode, part number BZT52B2V4-HE3-18. This AEC-Q101 qualified component offers a 2.4V Zener voltage with a tight ±2% tolerance and a maximum power dissipation of 410mW. Designed for surface mounting in the compact SOD-123 package, it features a maximum Zener impedance of 100 Ohms. Operating across a wide temperature range of -55°C to 150°C, this device is suitable for automotive applications. Supplied in Tape & Reel (TR) packaging.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±2%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.4 V
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW