BZT52B27-HE3-18
Banner
productimage
BZT52B27-HE3-18
DIODE ZENER 27V 410MW SOD123
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 series Zener diode, part number BZT52B27-HE3-18, offers a 27V nominal Zener voltage with a ±2% tolerance. This automotive-grade component dissipates a maximum power of 410 mW and features a low reverse leakage current of 100 nA at 20V. The Zzt impedance is specified at a maximum of 80 Ohms. Designed for surface mounting, it is housed in a compact SOD-123 package. The operating temperature range is from -55°C to 150°C, and it is qualified to AEC-Q101 standards. This device is suitable for applications in the automotive industry. The component is supplied in Tape & Reel (TR) packaging.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±2%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27 V
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 20 V