BZT52B13-HE3-18
Banner
productimage
BZT52B13-HE3-18
DIODE ZENER 13V 410MW SOD123
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: Single Zener Diodes
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52 series BZT52B13-HE3-18 is a 13V Zener diode with a power dissipation of 410mW. This AEC-Q101 qualified component features a tight tolerance of ±2% and a maximum Zener impedance of 25 Ohms at 13V. The reverse leakage current is rated at 100 nA at 10V. Designed for surface mounting within a SOD-123 package, it operates across a wide temperature range of -65°C to 150°C. This device is suitable for automotive applications. The BZT52B13-HE3-18 is supplied in tape and reel packaging.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±2%
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseSOD-123
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13 V
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max410 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 10 V