VS-MBR10T100
Banner
productimage
VS-MBR10T100
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220AC
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: Single Diodes
Quality Control: Learn More
Diode 100 V 10A Through Hole TO-220AC
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseTO-220-2
Mounting TypeThrough Hole
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
TechnologySchottky
Capacitance @ Vr, F400pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io)10A
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790 mV @ 10 A
Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 100 V