MBRF16H45-E3/45
Banner
productimage
MBRF16H45-E3/45
DIODE SCHOTTKY 45V 16A ITO220AC
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: Single Diodes
Technical Details:
PackagingTube
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Mounting TypeThrough Hole
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
TechnologySchottky
Capacitance @ Vr, F-
Current - Average Rectified (Io)16A
Supplier Device PackageITO-220AC
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If660 mV @ 16 A
Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 45 V