MBRB7H50-E3/45
Banner
productimage
MBRB7H50-E3/45
DIODE SCHOTTKY 50V 7.5A TO263AB
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: Single Diodes
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBRB7H50-E3-45 is a Schottky diode with a 50V reverse voltage rating and a 7.5A average rectified current capability. This surface mount device, packaged in a TO-263AB (D2PAK) configuration, features a low forward voltage drop of 730mV at 7.5A. Reverse leakage current is specified at 50 µA at 50V. The component operates across a junction temperature range of -65°C to 175°C. Qualified to AEC-Q101 standards and designated for automotive applications, this diode is suitable for power supply rectification, reverse polarity protection, and switching applications in automotive and industrial systems.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / CaseTO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting TypeSurface Mount
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
TechnologySchottky
Capacitance @ Vr, F-
Current - Average Rectified (Io)7.5A
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
GradeAutomotive
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If730 mV @ 7.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr50 µA @ 50 V