MBRB1045HE3/45
Banner
productimage
MBRB1045HE3/45
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO263AB
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Categories: Single Diodes
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBRB1045HE3-45 is a Schottky Rectifier with a maximum DC reverse voltage of 45V and an average rectified forward current handling of 10A. This device features a low forward voltage of 840 mV at 20A and a reverse leakage current of 100 µA at 45V. The MBRB1045HE3-45 is housed in a TO-263AB (D2PAK) surface-mount package, facilitating efficient thermal management in compact designs. Its operational temperature range extends from -65°C to 150°C. This component is suitable for applications in power supplies, automotive electronics, and industrial control systems where high efficiency and fast switching characteristics are critical.
PackagingTube
Package / CaseTO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting TypeSurface Mount
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
TechnologySchottky
Capacitance @ Vr, F-
Current - Average Rectified (Io)10A
Supplier Device PackageTO-263AB (D2PAK)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840 mV @ 20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 45 V