VS-ST230S12P0V
Banner
productimage
VS-ST230S12P0V
SCR 1.2KV 360A TO209AB
PackagingBulk
Package / CaseTO-209AB, TO-93-4, Stud
Mounting TypeChassis, Stud Mount
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Current - Hold (Ih) (Max)600 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)5700A, 5970A
Current - On State (It (AV)) (Max)230 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3 V
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.55 V
Current - Off State (Max)30 mA
Supplier Device PackageTO-209AB (TO-93)
Current - On State (It (RMS)) (Max)360 A
Voltage - Off State1.2 kV