VS-ST230C16C0L
Banner
productimage
VS-ST230C16C0L
SCR 1.6KV 780A A-PUK
PackagingBulk
Package / CaseTO-200AB, A-PUK
Mounting TypeClamp On
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Current - Hold (Ih) (Max)600 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)4800A, 5000A
Current - On State (It (AV)) (Max)410 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3 V
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.69 V
Current - Off State (Max)30 mA
Supplier Device PackageTO-200AB, A-PUK
Current - On State (It (RMS)) (Max)780 A
Voltage - Off State1.6 kV