V60100P-E3/45
Banner
productimage
V60100P-E3/45
DIODE ARR SCHOT 100V 30A TO247AD
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division V60100P-E3-45 is a TMBS® series Schottky diode array featuring a common cathode configuration. This through-hole component offers a maximum DC reverse voltage of 100V and a substantial average rectified current of 30A per diode. The forward voltage drop at 30A is a maximum of 790mV. Reverse leakage at the maximum reverse voltage is rated at 800 µA. The device operates across a junction temperature range of -40°C to 150°C. It is housed in a TO-247AD (TO-3P) package. This component is suitable for applications in power supply, automotive, and industrial sectors requiring efficient rectification with low forward voltage.
PackagingTube
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
TechnologySchottky
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Supplier Device PackageTO-247AD (TO-3P)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790 mV @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr800 µA @ 100 V