V60100C-E3/45
Banner
productimage
V60100C-E3/45
DIODE ARR SCHOT 100V 30A TO220-3
Quality Control: Learn More
Vishay General Semiconductor - Diodes Division V60100C-E3-45 is a TMBS® series diode array featuring a common cathode configuration. This component offers a maximum DC reverse voltage of 100V and an average rectified current of 30A per diode. The forward voltage drop is specified at 790mV at 30A, with a reverse leakage current of 1mA at 100V. Designed with Schottky technology for fast switching characteristics, this device operates within a junction temperature range of -40°C to 150°C. The through-hole mounting package is a standard TO-220-3. This diode array is suitable for applications in power supply rectification, high-frequency inverters, and automotive systems.
PackagingTube
Package / CaseTO-220-3
Mounting TypeThrough Hole
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
TechnologySchottky
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Supplier Device PackageTO-220-3
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790 mV @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr1 mA @ 100 V