LT1009CLPRE3
Banner
productimage
LT1009CLPRE3
IC VREF SHUNT 0.2% TO92-3
Manufacturer: Texas Instruments
Categories: Voltage Reference
Quality Control: Learn More
The Texas Instruments LT1009CLPRE3 is a shunt voltage reference IC providing a fixed 2.5V output with a tight tolerance of ±0.2%. This device is designed for applications requiring stable voltage regulation, operating with a cathode current as low as 400 µA and capable of sourcing up to 10 mA. Its TO-92-3 package with formed leads facilitates through-hole mounting. Key specifications include a temperature coefficient of 25ppm/°C and an operating temperature range of 0°C to 70°C. This component is widely utilized in power supply regulation and battery-powered equipment. The LT1009CLPRE3 is supplied in Tape & Reel packaging.
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±0.2%
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Temperature Coefficient25ppm/°C
Output TypeFixed
Mounting TypeThrough Hole
Voltage - Input-
Reference TypeShunt
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Current - Supply-
Supplier Device PackageTO-92-3
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz-
Current - Cathode400 µA
Current - Output10 mA