LP2988IM-3.3/NOPB
Banner
productimage
LP2988IM-3.3/NOPB
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8SOIC
Quality Control: Learn More
Texas Instruments LP2988IM-3-3-NOPB is a fixed 3.3V output positive linear voltage regulator. This device provides 200mA of output current with a low quiescent current of 120 µA. Key protection features include over current, over temperature, and short circuit protection. The regulator exhibits a typical dropout voltage of 0.35V at 200mA and a Power Supply Rejection Ratio (PSRR) of 65dB at 1kHz. Its 8-SOIC package is designed for surface mounting. Applications for this component include consumer electronics, industrial controls, and automotive systems. The operating temperature range is -40°C to 125°C.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / Case8-SOIC (0.154"", 3.90mm Width)
Output TypeFixed
Mounting TypeSurface Mount
Current - Output200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Output ConfigurationPositive
Current - Quiescent (Iq)120 µA
Voltage - Input (Max)16V
Number of Regulators1
Supplier Device Package8-SOIC
Voltage - Output (Max)-
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Control FeaturesEnable
PSRR65dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max)0.35V @ 200mA
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Supply (Max)3.7 mA