LP2987IM-2.5/NOPB
Banner
productimage
LP2987IM-2.5/NOPB
IC REG LINEAR 2.5V 200MA 8SOIC
Quality Control: Learn More
Texas Instruments LP2987IM-2-5-NOPB is a positive fixed output voltage linear regulator. This 2.5V device delivers up to 200mA output current with a low quiescent current of 120µA and a typical dropout voltage of 0.35V at 200mA. It features over current, over temperature, and short circuit protection. The regulator is supplied in an 8-SOIC package for surface mounting and operates over a temperature range of -40°C to 125°C. With a typical PSRR of 65dB at 1kHz, it is suitable for applications in consumer electronics and industrial systems. The input voltage can be up to 16V.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / Case8-SOIC (0.154"", 3.90mm Width)
Output TypeFixed
Mounting TypeSurface Mount
Current - Output200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Output ConfigurationPositive
Current - Quiescent (Iq)120 µA
Voltage - Input (Max)16V
Number of Regulators1
Supplier Device Package8-SOIC
Voltage - Output (Max)-
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Control FeaturesEnable
PSRR65dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max)0.35V @ 200mA
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Supply (Max)3.7 mA