LM2940LD-12
Banner
productimage
LM2940LD-12
IC REG LINEAR 12V 1A 8WSON
Manufacturer: Texas Instruments
Categories: Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Quality Control: Learn More
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-WSON (4x4)
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Output TypeFixed
Mounting TypeSurface Mount
Current - Output1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Output ConfigurationPositive
Current - Quiescent (Iq)10 mA
Voltage - Input (Max)26V
Number of Regulators1
Supplier Device Package8-WSON (4x4)
Voltage - Output (Max)-
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Control Features-
PSRR66dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)1V @ 1A
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Current - Supply (Max)15 mA