LM1084IT-12/NOPB
Banner
productimage
LM1084IT-12/NOPB
IC REG LINEAR 12V 5A TO220-3
Manufacturer: Texas Instruments
Categories: Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Quality Control: Learn More
Texas Instruments LM1084IT-12-NOPB is a positive fixed linear voltage regulator with a 12V output and a 5A maximum output current. This TO-220-3 packaged device offers robust performance with over-current and over-temperature protection features. It operates with an input voltage range up to 18V and exhibits a quiescent current of 10 mA. The LM1084IT-12-NOPB has a dropout voltage of 1.5V at 5A and a power supply rejection ratio (PSRR) of 60dB at 120Hz. Its through-hole mounting type and fixed output configuration make it suitable for applications in power supplies, industrial controls, and consumer electronics. The device is supplied in a tube.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / CaseTO-220-3
Output TypeFixed
Mounting TypeThrough Hole
Current - Output5A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Output ConfigurationPositive
Current - Quiescent (Iq)10 mA
Voltage - Input (Max)18V
Number of Regulators1
Supplier Device PackageTO-220-3
Voltage - Output (Max)-
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Control Features-
PSRR60dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)1.5V @ 5A