LM43603DSUR
Banner
productimage
LM43603DSUR
IC REG BUCK ADJ 3A 16SON
Quality Control: Learn More
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 3A 16-VFDFN Exposed Pad
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case16-VFDFN Exposed Pad
Output TypeAdjustable
Mounting TypeSurface Mount, Wettable Flank
Number of Outputs1
FunctionStep-Down
Current - Output3A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Output ConfigurationPositive
Frequency - Switching200kHz ~ 2.2MHz
Voltage - Input (Max)36V
TopologyBuck
Supplier Device Package16-SON (4x5)
Synchronous RectifierYes
Voltage - Output (Max)28V
Voltage - Input (Min)3.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1V