LM43600QPWPRQ1
Banner
productimage
LM43600QPWPRQ1
IC REG BUCK ADJ 500MA 16HTSSOP
Manufacturer: Texas Instruments
Categories: DC DC Switching Regulators
Quality Control: Learn More
The Texas Instruments LM43600QPWPRQ1 is an adjustable step-down (buck) switching regulator from the SIMPLE SWITCHER® series. This automotive-grade component features a single positive adjustable output capable of delivering up to 500mA. The device operates with an input voltage range of 3.5V to 36V and provides an output voltage adjustable from 1V up to 28V. With a switching frequency that can be set between 200kHz and 2.2MHz, it offers flexibility in design for various applications. The LM43600QPWPRQ1 incorporates a synchronous rectifier for improved efficiency and is housed in a 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) package suitable for surface mounting. It is qualified to AEC-Q100 standards, making it suitable for automotive applications.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case16-PowerTSSOP (0.173"", 4.40mm Width)
Output TypeAdjustable
Mounting TypeSurface Mount
Number of Outputs1
FunctionStep-Down
Current - Output500mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Output ConfigurationPositive
Frequency - Switching200kHz ~ 2.2MHz
Voltage - Input (Max)36V
TopologyBuck
Supplier Device Package16-HTSSOP
Synchronous RectifierYes
Voltage - Output (Max)28V
Voltage - Input (Min)3.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1V