STW40NF20
Banner
productimage
STW40NF20
MOSFET N-CH 200V 40A TO247-3
Manufacturer: STMicroelectronics
Categories: Single FETs, MOSFETs
Quality Control: Learn More
STMicroelectronics STripFET™ N-Channel Power MOSFET, part number STW40NF20, offers a 200V drain-source voltage and a continuous drain current of 40A at 25°C (T<sub>C</sub>). This through-hole component features a low R<sub>DS(on)</sub> of 45mO maximum at 20A, 10V, and a maximum power dissipation of 160W (T<sub>C</sub>). The device utilizes MOSFET technology and has a gate charge (Q<sub>g</sub>) of 75nC maximum at 10V, with an input capacitance (C<sub>iss</sub>) of 2500pF maximum at 25V. Operating temperature range is -55°C to 150°C (T<sub>J</sub>). The TO-247-3 package is suitable for applications in industrial power supplies, automotive systems, and motor control.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
FET TypeN-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs45mOhm @ 20A, 10V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)160W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Supplier Device PackageTO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Vgs (Max)±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)200 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs75 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds2500 pF @ 25 V