BAT30KFILM
Banner
productimage
BAT30KFILM
DIODE SCHOTTKY 30V 300MA SOD523
Manufacturer: STMicroelectronics
Categories: Single Diodes
Quality Control: Learn More
STMicroelectronics BAT30KFILM is a Schottky barrier diode designed for high-frequency rectification and switching applications. This component features a maximum reverse voltage (Vr) of 30V and a continuous forward current (Io) of 300mA. The forward voltage drop (Vf) is a critical parameter, specified at 530mV at 300mA. Reverse leakage current at 30V is a low 5 µA. The device exhibits a junction capacitance of 22pF at 0V and 1MHz. Operating at a maximum junction temperature of 150°C, the BAT30KFILM is housed in a compact SOD-523 (SC-79) surface mount package, supplied on tape and reel. Its Schottky technology ensures fast switching speeds, contributing to efficient performance in power management circuits and various electronic systems.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseSC-79, SOD-523
Mounting TypeSurface Mount
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
TechnologySchottky
Capacitance @ Vr, F22pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io)300mA
Supplier Device PackageSOD-523
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If530 mV @ 300 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 30 V