STM32L162RDT6
Banner
productimage
STM32L162RDT6
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 64LQFP
Quality Control: Learn More
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 384KB (384K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
Additional Information
Technical Details:
PackagingTray
Package / Case64-LQFP
Mounting TypeSurface Mount
Speed32MHz
Program Memory Size384KB (384K x 8)
RAM Size48K x 8
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator TypeInternal
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size12K x 8
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Data ConvertersA/D 21x12b; D/A 2x12b
Core Size32-Bit Single-Core
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8V ~ 3.6V