STM32L152VET6
Banner
productimage
STM32L152VET6
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Quality Control: Learn More
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
Additional Information
Technical Details:
PackagingTray
Package / Case100-LQFP
Mounting TypeSurface Mount
Speed32MHz
Program Memory Size512KB (512K x 8)
RAM Size80K x 8
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator TypeInternal
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size16K x 8
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Data ConvertersA/D 25x12b; D/A 2x12b
Core Size32-Bit Single-Core
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8V ~ 3.6V