STM32L041G6U6STR
Banner
productimage
STM32L041G6U6STR
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28UFQFPN
Manufacturer: STMicroelectronics
Categories: Microcontrollers
Quality Control: Learn More
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-UFQFPN (4x4)
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case28-UFQFN
Mounting TypeSurface Mount
Speed32MHz
Program Memory Size32KB (32K x 8)
RAM Size8K x 8
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator TypeInternal
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
Core ProcessorARM® Cortex®-M0+
Data ConvertersA/D 10x12b
Core Size32-Bit Single-Core
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8V ~ 3.6V