LD1086D2T12
Banner
productimage
LD1086D2T12
IC REG LINEAR 12V 1.5A D2PAK
Quality Control: Learn More
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A D2PAK
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / CaseTO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Output TypeFixed
Mounting TypeSurface Mount
Current - Output1.5A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Output ConfigurationPositive
Current - Quiescent (Iq)10 mA
Voltage - Input (Max)30V
Number of Regulators1
Supplier Device PackageD2PAK
Voltage - Output (Max)-
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Control Features-
PSRR71dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)1.5V @ 1.5A