LD1086D2M33
Banner
productimage
LD1086D2M33
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A D2PAK-3
Quality Control: Learn More
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A D2PAK-3
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / CaseTO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Output TypeFixed
Mounting TypeSurface Mount
Current - Output1.5A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Output ConfigurationPositive
Current - Quiescent (Iq)10 mA
Voltage - Input (Max)30V
Number of Regulators1
Supplier Device PackageD2PAK-3
Voltage - Output (Max)-
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Control Features-
PSRR79dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)1.5V @ 1.5A