LD1085D2T15R
Banner
productimage
LD1085D2T15R
IC REG LINEAR 1.5V 3A D2PAK
Quality Control: Learn More
STMicroelectronics LD1085D2T15R is a positive fixed output linear voltage regulator. This component delivers a stable 1.5V output with a maximum current capability of 3A. Designed for surface mounting, it utilizes the D2PAK (TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB) package. The device features overcurrent and over-temperature protection for robust operation. It boasts a typical quiescent current of 10 mA and a power supply rejection ratio (PSRR) of 72dB at 120Hz. The maximum input voltage is 30V, and the maximum dropout voltage is 1.5V at 3A. This regulator is suitable for applications in power supplies, consumer electronics, and industrial control systems. The LD1085D2T15R is supplied in a Tape & Reel (TR) package.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseTO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Output TypeFixed
Mounting TypeSurface Mount
Current - Output3A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Output ConfigurationPositive
Current - Quiescent (Iq)10 mA
Voltage - Input (Max)30V
Number of Regulators1
Supplier Device PackageD2PAK
Voltage - Output (Max)-
Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V
Control Features-
PSRR72dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)1.5V @ 3A