LD1085D2M12R
Banner
productimage
LD1085D2M12R
IC REG LINEAR 12V 3A D2PAK-3
Manufacturer: STMicroelectronics
Categories: Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Quality Control: Learn More
The STMicroelectronics LD1085D2M12R is a positive fixed linear voltage regulator with a 12V output and a 3A maximum output current. This device features a low dropout voltage of 1.5V at 3A, an input voltage range up to 30V, and a quiescent current of 10mA. Protection features include over current and over temperature shutdown. The device offers a high power supply rejection ratio (PSRR) of 66dB at 120Hz. It is supplied in a D2PAK-3 (TO-263-4) surface mount package on tape and reel. The LD1085D2M12R is suitable for applications in industrial power supplies and consumer electronics requiring a stable, high-current positive voltage rail.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseTO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Output TypeFixed
Mounting TypeSurface Mount
Current - Output3A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Output ConfigurationPositive
Current - Quiescent (Iq)10 mA
Voltage - Input (Max)30V
Number of Regulators1
Supplier Device PackageD2PAK-3
Voltage - Output (Max)-
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Control Features-
PSRR66dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)1.5V @ 3A