LD1084V33
Banner
productimage
LD1084V33
IC REG LINEAR 3.3V 5A TO220AB
Manufacturer: STMicroelectronics
Categories: Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Quality Control: Learn More
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5A TO-220
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / CaseTO-220-3
Output TypeFixed
Mounting TypeThrough Hole
Current - Output5A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Output ConfigurationPositive
Current - Quiescent (Iq)10 mA
Voltage - Input (Max)30V
Number of Regulators1
Supplier Device PackageTO-220
Voltage - Output (Max)-
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Control Features-
PSRR72dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)1.5V @ 5A