M5060THA1600
Banner
productimage
M5060THA1600
DIODE GEN PURP 600V 60A MODULE
Manufacturer: Sensata-Crydom
Categories: Diode Arrays
Quality Control: Learn More
Diode Array 1 Pair Common Cathode 600 V 60A Chassis Mount Module
Additional Information
Technical Details:
PackagingBulk
Package / CaseModule
Mounting TypeChassis Mount
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
TechnologyStandard
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Supplier Device PackageModule
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35 V @ 50 A